Nuo Afganistano iki Libijos

Nesvarbu ką žmonės sako, karas Afganistane ir Irake dar nesibaigė. Problema- žmonės visiškai negalvoja, kad NATO ir JAV pajėgos dar aktyviai dalyvauja tolimų kraštų kariniuose veiksmuose. Nors Afganistane ir Irake aktyviausia  yra JAV, negalima pamiršti, kad  NATO taip pat niekur nedingo. Aišku NATO dislokavusi mažiau karių ir daugelis šalių jau baigia išvedinėti savo pajėgas, bet kariai iš JAV ar kitų samdomų kariuomenių toliau plūsta į  Afganistaną ir Iraką. Dabar atėjo Libijos laikas.

Visi šie konfliktai prasidėjo gana herojiškai. Atsirado grėsmė ir reikėjo veikti, kad apsaugoti pasaulį, bet tai truko neilgai. Laikui bėgant išaiškėja tikrieji ketinimai ir situacija stipriai pasikeičia.

Karas Afganistane prasidėjo, nes ten tūnojo mitologinė būtybė, kuri vadinama  Osama bin Ladenu.  Grėsmė sukurta ir atsirado vieta gelbėtojui. JAV pasitelkė tiek daug resursų, kad  apkaltinti Osamą, pamirštant tai, kad jis po 9/11 davė interviu Al Jazeera žinių tarnybai, kur sakė: “šis išpuolis yra sumastytas pačios JAV vidinių interesų, kad pateisinti savo politiką.“ Vėliau išėjo aiškiai suklastota jo prisipažinimo vaizdajuostė ir JAV visiškai atsiribojo nuo savo kūrinio, kuris keliomis savaitėmis prieš 9/11 Osama buvo gydomas JAV ligoninėje ir buvo aplankytas CŽV.  Jam dar  iki šios dienos nėra pareikšti kaltinimai dėl 9/11 išpuolio. Šis žmogus yra tikras vaiduoklis, nes apie jo mirtį buvo šnekama nuo 2003, o jis toliau sugebėjo gąsdinti pasaulį.  Sunku atsiminti Osamos vaizdo įrašus, kurie nebūtu ištraukti iš 90-jų archyvo.  Štai čia puikiai veikianti propaganda, bet dabar ji jau pradeda atsibosti. Užteko tik okupuoti valstybė, pradėti žudyti civilius, statyti nuolatines karines bazes ir kantrybė trūko.  Afganistano prezidentas (gyveno JAV ir buvo globojamas CŽV) jau pasisakė, kad jei NATO pajėgos toliau žudys civilius, o tai labai tikėtina, Afganistanas turės paskelbti karą NATO pajėgoms. Galima tai suprasti esant  pasipriešinimu okupacijai, nes JAV ir NATO pajėgos jau neturi preteksto likti šalyje ( nebent toliau saugoti opiumo laukus). “Misija įvykdyta“,- mėgdavo sakyti G.W. Bush. Dabar mitologinė būtybė, kuri vardu Osama bin Ladenas, surastas ir nužudytas…vėl. Kodėl tada dar šis konfliktas tęsiamas? Laikas bėga, o JAV kariuomenė niekur keliauti nesiruošia.

Toliau sekė Irakas, kur  karas prasidėjo, nes pasaulis buvo įtikintas Irako masinio naikinimo ginklų egzistavimu (WMD). Visa karo agitacija buvo  paremta  apgaule, o šios klastos kūrėja yra JAV, kuri toliau siekia plėsti savo imperijos teritoriją ir  kontroliuoti kuo daugiau resursų, būtu šie resursai gamtos ar strateginiai. Irako kampanijos laikotarpis turėjo būti trumpas- atėjai, nugalėjai, atstatei, išėjai. Gaila, bet retai taip būna. JAV okupavo šalį, pradėjo statyti karines bazes prie pat Irako pagrindinių naftotiekių ir naftos perdirbimo gamyklų. Nepamirškime, kad tuometinis viceprezidentas Dick Cheney dar prieš Irako (keliais mėnesiais) invaziją buvo susitikęs su pagrindiniais naftos koncernais, o susitikimo tema buvo Irako naftos resursai.  Taigi, buvo sukelta grėsmė, kuri leido JAV ir Anglijos karinėms pajėgoms okupuoti šalį ir iš to puikiai pasipelnyti  naftos magnatams. Dabar JAV strateginė pozicija regione yra įtvirtinta ir  natūralūs resursai yra lengvai prieinami. Liko tik publiką įtikinti, kad JAV išveda savo kariuomenę iš valstybės, kartu neleidžiant atkreipti  dėmesio į tūkstančius privačiu samdomų karių iš apsaugos kompanijų. Aišku bus palikta keliasdešimt tūkstančių JAV karių, kurių pagrindinis darbas bus saugoti Irako naftotiekius, tačiau JAV jau pasiekė savo tikslą šioje šalyje.

Dabar savo žvilgsnį anglo-amerikiečiai nutaikė į Libiją. Šios valstybės atvejis labai panašus į  Irako, nes JAV ir NATO pagrindinis tikslas nuversti šalies diktatorių, kuris kaltinamas baisiais nusikaltimais prieš savo šalies piliečius. Pirmiausia buvo grasinimai, o dabar jau vykdoma karinę intervenciją,  kuri prasidėjo nuo oro blokados,  nes vakarai “siekė apginti šalies gyventojus ir plėsti demokratiją. Vienintelis skirtumas yra pagrindiniai veikėjai, kurias tapo Prancūzija ir Anglija (reikia gi  kažko naujo). JAV  pagrindinį vaidmenį lengvai atidavė, nes jau per daug grėsmingai ji atrodytu pasaulio akyse. Dabar NATO veda kryžiaus žygį, aišku su truputėliu JAV paramos, kad nuverstu Gaddafi ir išlaisvintu Libijos žmones. Sukilėliams norima skirti  visas Gaddafi’o konfiskuotas lėšas, kad finansuoti jų pasipriešinimą, o  JK jau pareiškė norą tiekti Apache kovinius sraigtasparnius. Iškyla klausimas: kas juos pilotuos? Libijos sukilėliai pasirodė esa nelabai kvalifikuoti, reiškia teks siųsti  pilotus iš Anglijos arba apmokyti Libijos sukilėlius, o tai jau labai arti pilnos invazijos (Jungtinės Karalystės spec. pajėgos  seniai pastebėtos). NATO jau ir taip pareiškė, kad operacijų Libijoje laikotarpį pratęsia trimis mėnesiais, reiškiasi planuojama ten ilgai likti, nes viskas taip ir prasideda. Gaila, kad publika nežino, kad dauguma Libijos sukilėlių yra aktyvus Al-Qaeda nariai. Reiškia  dabar “mes“ remiame Al-Qaedą, o seniau prieš ją kovojome (pilnas 180 laipsnių apsivertimas). Tai parodo, kad NATO/JAV tikslas niekada nebuvo iškelti Libijos demokratijos vėliavą. Vakarams svarbu tik sunaikinti šalies vadovą, kuris siekė nukirpti JAV laikomą Afrikos pavadėlį (pardavinėti regiono naftą naudojant aukso standartą, o ne dolerį), o to anglo-amerikiečių elitas tikrai nenori.

Problema su imperijomis- jos žino kada įeiti, bet nežino kada išeiti. Okupacijos laikotarpis nuolatos yra pratęsiamas. Afganistane ir Irake lygiai ta pati situacija: “mes planuojame pratęsti operacijų laikotarpį….“ Dabar galime aiškiai matyti, kad Libija taps dar vienu karu ant NATO/JAV pečių, kurie jau taip apkrauti.

Ateities invazijos kandidatas gali būti Pakistanas,  nes JAV nuomone: “Al-Qaeda gali užgrobti  Pakistano branduolinį arsenalą“ . Tai būtu puikus pretekstas invazijai , nes JAV seniai siekė išskaidyti Pakistaną į smulkias dalis, kadangi Pakistanas yra viena iš dominuojančių jėgų regione, o JAV tai nelabai patinka.  Pakistanui yra skiriamos didžiulės lėšos, kad būtu leidžiamas  tiekimo koridorius į Afganistaną, o nuo jo yra priklausomos visos JAV/NATO operacijos šalyje.

JAV galimai toliau nesustodama plėstu savo įtakos zoną, bet čia jau įsikišo Kiniją, kuri tvirtai pareiškė savo nuomonę: “pulsite Pakistaną, reiškia pulsite Kiniją, o mes į tai atsakysime jėga“.

Viskas dėl įtakos ir galios. Imperijos visada siekia plėstis ir jos naudosis visomis galimybėmis, kad tai padarytu. Rytuose matoma, kad Rusija ir Kinija yra toliau aktyviai apsupamos NATO/JAV pajėgų. Kokiu tikslų tai yra daroma? Gal ruošiamasi kažkam ateityje? Antro pasaulinio karo metu JAV aktyviai statė karines bazes Ramiojo vandenyno teritorijoje, kurios efektyviai apsupo Japonija, kuri dėl šios priežasties buvo išprovokuota atsakyti į tai jėga. Dabar tai matome vykdoma prieš Rusiją ir Kiniją, kurios vis labiau nerimsta dėl link jų sienų artėjančių karinių dalinių. Pirma reikia sustatyti šachmatų figūras, o vėliau tik kertamas smūgis priešininkui.

Už Gaddafi, nes mano priešo priešas yra mano draugas, o Gaddafi’s-mažesnis blogis už JAV.

  • zilva
  • 3 birželio, 2011

  puikiai parasyta,patiko…

  • apelsinas
  • 4 birželio, 2011

  va tokio lygio straipsni ir autoriu galima tik pagirt!

 1. Skaitydamas The New Yorker, Vanity Fair, National Geographic ir pan. susidariau visai kitokį įspūdį apie tai, kas iš tikrųjų vyksta. Sąmokslo teorija yra pats paprasčiausias būdas viską paaiškinti, tačiau iš tikrųjų viskas daug sudėtingiau.

   • docentas
   • 8 birželio, 2011

   Apšviesk mus 🙂

   • Netikiu, kad vienas linkas ims ir pakeis jūsų politines pažiūras, bet vis tiek: http://nyr.kr/luOJpB Dėl opiumo laukų: NG turėjo didelį vedamąjį straipsnį apie vietinių policininkų – laukų naikintojų būrį, kuriame klesti korupcija ir visai nepadaroma išvada, jog JAV pati ir eksportuoja aguonas. Vanity fair – popierinis, arba nesugebėjau rasti reportažo apie sukilėlius. Bet tai jauni, vakarietiškų demokratinių insittucijų išugdyti žmonės (tiek Egipte, tiek Tunise). Na, tikrai ne dėl naftos vyksta šie karai. Galbūt tai šalutinės pasekmės, naftos kompanijų godumas, bet tikrai ne motyvas kelti karus. Ir nemanau, kad tokia buvo ir, pvz, Šoko doktrinos išvada.

     • docentas
     • 8 birželio, 2011

     Kokia manai buvo šių karų priežastis?
     Gaila, bet Obama tik išplėtė karinius konfliktus. Galima teigti, kad jis paveldėjo Bush’o karus, tačiau Obama pasirodė ne ką geresnis.

     • Manau, kad buvo tikimasi, jog tie karai tikrai padarys kažką gero tiek patiems amerikiečiams, tiek ir vietiniams. Tačiau, dažniausiai, būna iki galo neįvertinama situacija, paskubama arba net neturima reikiamų žinių, tačiau stipriai “jaučiama“, kad reikia taip elgtis. Kitas dalykas – žinojimas, jog jokia atsakomybė negresia tau pačiam net jei karas truks ir 50 metų. Tas perdėtas optimizmas ir žinojimas, kad nebus asmeninės atsakomybės, manau labai daug abejotinų sprendimų priverčia priimti. O sąmokslo teoretikai dar savaip perinterpretuoja.

     • docentas
     • 10 birželio, 2011

     Visada galima pamatyti kelis požymius, kurie nurodo kaltininkus, kurie viską suorganizavo Paprastai tai būna pinigai, valdžia ir resursai. Karas dažniausiai kyla dėl vienos pusės įtakos mažėjimo, todėl norima ją išlaikyti visomis priemonėmis. Libija būtu finansinis pavyzdys, nes Gaddafi planavo atsikratyti dolerio ir sukurti vieningą Afrikos valiutą, todėl daugelis resursų (nafta) būtu pardavinėjami aukso standartu, nes juo būtu paremta Afrikos valiuta. Taip pamatėme, kad JAV ir kitos ES šalys netektu savo įtakos ar finansinio pranašumo.

     Toliau viskas buvo matome per žinias. .

 2. roslas :

  O sąmokslo teoretikai dar savaip perinterpretuoja.

  Sąmokslininkai bei teoretikai sėdi parlamentuose ir vyriausybėse 🙂

   • docentas
   • 10 birželio, 2011

   Tikra tiesa. Sąmokslo teorija nėra mistinis žodis. Tai- kada du (ar daugiau) žmonių tarpusavyje susitaria, kad pasiekti kokį nors tikslą. Tai aišku darant kitiems nežinant ar pnš. Elementariausias pavyzdys būtu kada dvi bobutės susitaria bendradarbiauti, kad pakenkti trečiai bobutei.
   Visa tai tam tikru aspektu yra sąmokslas, o teorijos yra jų iškėlimas į paviršių.

  • zilva
  • 10 birželio, 2011

  o gi roslai pamegink isivaizduoti,kad Tu esi tokios galingos imerijos,na ,kad ir tos pacios JAV. Ir Tau reikia imerija plesti,stiprinti. Pasirinkes sali uzpuolimui ka darytum? Siandienos remuose tvarkingai oficialai paskelbtum kara? Ir koks rezultatas is to bus?

   • docentas
   • 11 birželio, 2011

   Dabar žymiai efektyviau remtis tarptautine visuomene, kad pateisinti savo veiksmus. Visi trys karai, nuo Afganistano iki Libijos, buvo pradėti prisidengiant pasaulio taika ir taikos palaikymu regione.

  • zilva
  • 10 birželio, 2011

  tos pacios JAV vadovas. Nedarasiau… 🙂

 3. Man sunku suprasti, kodėl jūs kaip savaime suprantamą dalyką priimate tai, kad JAV yra imperija ir jai reikia plėsti jos ribas. Na, galbūt. Bet tuomet, kam jai terliotis su Libija? Kiek domėjausi, amerikiečiai visai nenorėjo veltis į dar vieną konfliktą, kuris nesibaigs greitai ir aiškiai. Ir tik vykdomi gyventojų žudymai privertė imtis humanitarinės misijos. Juk jei JAV tokia galinga, nejaugi ne logiškiau būtų tvarkyti reikalus su Kinija ir Indija, o ne blaškytis dėl tokių valstybių?

   • docentas
   • 11 birželio, 2011

   JAV tikra imperija, tačiau jos imperijos ribos yra ne tiek teritorinės, o labiau įtakos (karinės bazės valstybėse ir valdomi politiniai veikėjai).
   JAV norėjo veltis į Libiją, nes pati agitavo, kad Gaddafi turi pasitraukti, ir būtina padaryti viską, kad taip atsitiktu. Šį kart JAV sužaidė protingai- pasinaudojo NATO pajėgomis.
   Daug kas pasakytu: bet čia NATO, o ne JAV. NATO ir yra JAV, nes JAV ne tik daugiausiai finansuoja visas NATO pajėgas, bet ir laiko dominuojančią poziciją.
   Libija nesibaigs greitai ir aiškiai, nebent bus pilna invazija, kas yra tikrai tikėtina, nes tik taip bus galima pašalinti Gaddafi. Tai aišku virs į ilgalaikį konfliktą, o NATO pajėgos jau pranešė, kad pratęsia veiksmų laikotarpį dar 3 mėnesiams.
   Humanitarinės pagalbos misija yra tik aiški uždanga, nes NATO pajėgos dabar nužudė daugiau gyventojų ir dar nužudys ateityje, nei būtu Gaddafi. Ką dabar praneša žiniasklaida: “NATO bombardavimas užmušė tiek ir tiek civilių“. Tai virsta į Afganistaną, o tai jau virš 10 metų trunka.
   JAV jau per pastaruosius 20 metų įtvirtina savo poziciją Vidurio rytuose. Ši imperija dar turi dislokavusi savo pajėgas Vokietijoje ir Japonijoje, dar nuo WW2. Viskas yra vykdoma, kad ne tik užtikrinti JAV regiono resursų dominavimą, bet išstumti Kinija ir kitas šalis iš šio regiono. Kinija pastaruoju metu pradėjo stipriai finansuoti naftos gavybos projektus, nes ji pati negali išgauti pakankamai naftos savo šalyje, todėl Kinija siekia užsitikrinti jos tiekimą iš kitų šalių.
   Aš pasisakau prieš tokį JAV imperijos ekspansiją ir galiu pasakyti, kad visoms imperijos ateina galas.

 4. O ką manai apie tokį tekstą?
  http://vz.lt/straipsnis/2011/06/13/JEFFREY_D__SACHSAS_regionu_pasaulis2
  Čia sakoma, kad JAV galia menksta ir kaip tik ji neturi jokios įtakos vidurinių rytų revoliucijoms. Tad ir invazijos nebuvo planuotos, taip išeitų.

 1. 3 birželio, 2011

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: